Letecký a kosmický průmysl
Bezpečnost a výkon procesu

Dávkovací technologie pro výrobu kompozitů

Pokročilé systémy pro výrobu komponentů interiéru a exteriéru letadel

Letecký průmysl se v posledních letech rychle rozrůstá na mezinárodní úrovni. Počet dopravních letadel se momentálně pohybuje okolo 15 000 kusů a očekává se, že se do roku 2030 přibližně zdvojnásobí. To znamená, že se produktivita výroby bude muset značně navýšit, pokud bude chtít udržet krok s rychle rostoucí poptávkou. Významní výrobci pracují na navýšení objemu výroby, která je aktuálně schopna docílit výrazně méně než 50 jednotek měsíčně, na více než 60 jednotek. To znamená, že by v blízké budoucnosti měla výrobní linku opouštět alespoň dvě nová letadla každý den.

Další výzvu pro výrobce představuje snižování výrobních nákladů a skleníkového efektu. To obnáší jak optimalizaci tryskových motorů, tak užití nových a obzvláště lehkých materiálů jako vláknem zpevněné kompozity, ze kterých se dnes dělá okolo 50% užitého materiálu. Výroba se může stát nákladově efektivnější jen při zařazení automatizovaných procesů se systémy, které budou schopné vysokorychlostního provozu, vysoké spolehlivosti a výsledků s výbornou kvalitou. Podíl manuální práce, který se momentálně stále pohybuje na vysokém procentu, se tedy bude muset v dlouhodobém výhledu snižovat.

Aplikace
Mimo pojiv vláknových kompozitů se také používají hmoty s menší hustotou, jako například zalévací systémy ve výrobě sendvičových konstrukcí. Ty jsou nejčastěji k vidění ve výstavbě letadel, a to ve formě sandwichových panelů, jež se skládají z dvou plášťů a jádra z plástvové struktury. Nejčastěji přicházejí v úvahu jako stěny a podlahové panely nebo kryty toaletních či kuchyňských prostor. Na tomto poli výrobního procesu jsou lepeny vláknité prvky využívané v různých procesech technologie.

Dávkovací a směšovací technologie od DOPAG ve výrobě
Jako jednička na trhu v sektoru leteckého a kosmického průmyslu disponuje DOPAG technologiemi umožnující vysoce precizní dávkování a směšování pro všechny jmenované postupy. Jejich použití má za sebou několik desítek let úspěchů jak u výrobců letadel, tak i jejich dodavatelů. Na základě mnohaleté zkušenosti se zpracováváním epoxidů a polysulfidů se DOPAGu podařilo vyvinout systémy, které dnes nacházejí využití po celém světě.

DOPAG nabízí vysoce kvalitní technologii pro výrobu pojiv vláknových kompozitů: Pro vysoce komplexní, lehké materiály jsme vyvinuli přístroje, které garantují přesné dávkování a směšování a odpovídají potřebám zvyšující se automatizace.

Rádi Vám poradíme

Ing. Markéta Pourová Technical Quotation Manager
+420 777 762 161
Zaslat dotaz

Speciální dávkovací systém pro homogenní, automatické plnění voštinových panelů

Voštinové panely nacházejí uplatnění zejména v interiérech letadel, například ve stěnách toalet a bočních panelech, kuchyňských konstrukcích a podlahových panelech. Nejprve se vyrobí voštinové panely nebo sendvičové panely s voštinovým jádrem. Aby byla zajištěna vysoká stabilita voštinové struktury, jsou panely vyplněny materiály s nízkou hustotou. Dávkovací systém DOPAG coredis umožňuje automatické plnění voštinových jader pomocí robotického a portálového systému.

Příklady aplikací

Trhy

Vyberte si své trhy:
All DOPAG articles at a glance:
 1. Honeycomb potting of sandwich panels

  With the dispensing system coredis, the honeycomb core of sandwich panels, which are used for the interior of aircrafts, could be filled homogeneously.

  Více

Zpracování kompozitů: Honeycomb Potting / Plnění jádra

Lepení a utěsňování je stále populárnější metodou nešroubovaného spojování komponentů. Se systémy od DOPAG se dávkuje spolehlivě a přesně.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Společnost DOPAG nabízí spolehlivá řešení pro výrobu komponent z kompozitů vyztužených vláknem, například RTM, navíjení kompozitních vláken, infuze, pultruze atd.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. coredis

  coredis

  Coredis je systém pro zpracování velmi lehkých 1K epoxidů s nízkou hustotou a sférovitými mikrodutinami.

 3. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

 4. gelcomix

  gelcomix

  Systémy sortimentu gelcomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací a míchací systémy se zubovými čerpadly.

 5. vectomix

  vectomix

  Vectomix je systém pro zpracování vícesložkových médií.