Letecký a kosmický průmysl
Bezpečnost a výkon procesu

Dávkovací technologie pro výrobu kompozitů

Pokročilé systémy pro výrobu komponentů interiéru a exteriéru letadel

Letecký průmysl se v posledních letech rychle rozrůstá na mezinárodní úrovni. Počet dopravních letadel se momentálně pohybuje okolo 15 000 kusů a očekává se, že se do roku 2030 přibližně zdvojnásobí. To znamená, že se produktivita výroby bude muset značně navýšit, pokud bude chtít udržet krok s rychle rostoucí poptávkou. Významní výrobci pracují na navýšení objemu výroby, která je aktuálně schopna docílit výrazně méně než 50 jednotek měsíčně, na více než 60 jednotek. To znamená, že by v blízké budoucnosti měla výrobní linku opouštět alespoň dvě nová letadla každý den.

Další výzvu pro výrobce představuje snižování výrobních nákladů a skleníkového efektu. To obnáší jak optimalizaci tryskových motorů, tak užití nových a obzvláště lehkých materiálů jako vláknem zpevněné kompozity, ze kterých se dnes dělá okolo 50% užitého materiálu. Výroba se může stát nákladově efektivnější jen při zařazení automatizovaných procesů se systémy, které budou schopné vysokorychlostního provozu, vysoké spolehlivosti a výsledků s výbornou kvalitou. Podíl manuální práce, který se momentálně stále pohybuje na vysokém procentu, se tedy bude muset v dlouhodobém výhledu snižovat.

Aplikace
Mimo pojiv vláknových kompozitů se také používají hmoty s menší hustotou, jako například zalévací systémy ve výrobě sendvičových konstrukcí. Ty jsou nejčastěji k vidění ve výstavbě letadel, a to ve formě sandwichových panelů, jež se skládají z dvou plášťů a jádra z plástvové struktury. Nejčastěji přicházejí v úvahu jako stěny a podlahové panely nebo kryty toaletních či kuchyňských prostor. Na tomto poli výrobního procesu jsou lepeny vláknité prvky využívané v různých procesech technologie.

Dávkovací a směšovací technologie od DOPAG ve výrobě
Jako jednička na trhu v sektoru leteckého a kosmického průmyslu disponuje DOPAG technologiemi umožnující vysoce precizní dávkování a směšování pro všechny jmenované postupy. Jejich použití má za sebou několik desítek let úspěchů jak u výrobců letadel, tak i jejich dodavatelů. Na základě mnohaleté zkušenosti se zpracováváním epoxidů a polysulfidů se DOPAGu podařilo vyvinout systémy, které dnes nacházejí využití po celém světě.

DOPAG nabízí vysoce kvalitní technologii pro výrobu pojiv vláknových kompozitů: Pro vysoce komplexní, lehké materiály jsme vyvinuli přístroje, které garantují přesné dávkování a směšování a odpovídají potřebám zvyšující se automatizace.

Rádi Vám poradíme

Ing. Markéta Pourová Technical Quotation Manager
+420 777 762 161
Zaslat dotaz

Speciální dávkovací systém pro homogenní, automatické plnění voštinových panelů

Voštinové panely nacházejí uplatnění zejména v interiérech letadel, například ve stěnách toalet a bočních panelech, kuchyňských konstrukcích a podlahových panelech. Nejprve se vyrobí voštinové panely nebo sendvičové panely s voštinovým jádrem. Aby byla zajištěna vysoká stabilita voštinové struktury, jsou panely vyplněny materiály s nízkou hustotou. Dávkovací systém DOPAG coredis umožňuje automatické plnění voštinových jader pomocí robotického a portálového systému.

Příklady aplikací

Trhy

Vyberte si své trhy:
Všechny články DOPAG v kostce:
 1. Dávkování tekutého silikonového kaučuku (LSR) v lékařské technice, potravinářském průmyslu a e-mobilitě

  Zvláště přísné podmínky platí pro výrobu v lékařské technice a potravinářském průmyslu. Speciální konfigurace společnosti DOPAG umožňuje použití dávkovacího systému v čistých prostorách.

  Více
 2. Lepení a nanášení těsnění v letecké výrobě

  Dávkovací a směšovací systém volumix poskytuje chytré řešení pro plnění kartuší lepidly a tmely v letecké výrobě.

  Více
 3. Zalévání voštinových panelů

  Za použití dávkovacího systému coredis lze homogenně plnit voštinové jádro sendvičových panelů, které se používají pro interiéry letadel.

  Více

Zpracování kompozitů: Honeycomb Potting / Plnění jádra

Lepení a utěsňování je stále populárnější metodou nešroubovaného spojování komponentů. Se systémy od DOPAG se dávkuje spolehlivě a přesně.

 1. compomix

  compomix

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Společnost DOPAG nabízí spolehlivá řešení pro výrobu komponent z kompozitů vyztužených vláknem, například RTM, navíjení kompozitních vláken, infuze, pultruze atd.

 1. compomix

  compomix

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. coredis

  coredis

  Coredis je systém pro zpracování velmi lehkých 1K epoxidů s nízkou hustotou a sférovitými mikrodutinami.

 3. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

 4. gelcomix

  gelcomix

  Systémy sortimentu gelcomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací a míchací systémy se zubovými čerpadly.

 5. vectomix

  vectomix

  Vectomix je systém pro zpracování vícesložkových médií.