Větrné + obnovitelné energie
Robustní kvalita za extrémních podmínek

Výroba listů rotoru

Nejmodernější směšovací a dávkovací systémy pro aplikace pryskyřice, lepidla a gelcoatu

Lopatky rotoru jsou během provozu vystaveny extrémnímu zatížení. Musí být schopny odolat všem typům povětrnostních podmínek. Na špičkách listu rotoru lze naměřit rychlost větru až 400 km / h. Krupobití, nárazy ptáků a dokonce i kapky deště mohou způsobit výrazné poškození náběžných hran. Jsou vyráběny stále větší větrné elektrárny a délka lopatek rotoru a průměr rotoru neustále roste.

I ta nejmenší chyba ve výrobě může mít vážné následky. To představuje zvláštní výzvu pro konstrukci systémů.  I přes obecnou tendenci k automatizaci, jsou listy rotorů  stále vyráběny ručně. Pro výrobu komponentů z vláknitých kompozitů nabízí DOPAG speciální dávkovací a směšovací systémy, které zvládnou dávkovat opravdu velké objemy materiálu potřebné k  výrobě listů rotoru a splňují všechny současné výrobní požadavky.

V našem portfoliu naleznete infuzní systémy s průtokem více než 60 l / min a zařízení pro zpracovávající 30 kg / min materiálu. Tím je zajištěna minimální doba cyklu formy. Vzhledem k vysoké spotřebě během infuze a ke standardům kvality komponentů z vláknitých kompozitů je nutné využít možnost odvzdušnění materiálu. DOPAG má ověřený systém, který dokáže evakuovat více než 40 litrů materiálu za minutu. Kromě toho nabízíme také gel coat systémy,  i zařízení pro míchání erozních povlaků a tmelů pro dokončování listů rotoru.

Rádi Vám poradíme

Ing. Markéta Pourová Technical Quotation Manager
+420 777 762 161
Zaslat dotaz

Nabízíme dávkovací technologii pro následující aplikace:

Infuze

Dávkování pryskyřice infuzí

Lopatky rotoru musí být schopny odolat extrémnímu zatížení a vykazovat vysokou pevnost a tuhost. Infuze zajišťuje optimální soudržnost vnitřních komponent. Během procesu dochází k impregnaci polotovarů vláknitých produktů infuzní pryskyřicí. Zde se suché tkané nebo netkané (nekrimované textilie / NCF) vláknité materiály umisťují do otevřené formy a pomocí infuzních hadiček a ventilů se připravuje odvzdušnění materiály. Hlavní infuzní trubice je poté připojena přímo k dávkovacímu systému, který směšuje materiál a nanáší jej do formy. K optimálnímu dávkování materiálu lze použít dávkovací systémy DOPAG eldomix nebo compomix.

Navíjení vláken

Navíjení vláken s dávkovacími systémy DOPAG

Díky technologii navíjení vláken jsou navíjeny role, trubky a nádoby. Výsledné kompozitní komponenty pak vydrží i přes svou nízkou hmotnost vysoké tlaky. Během výroby jsou uhlíková nebo skleněná vlákna kontinuálně protahována z válce impregnační lázní a poté navíjena na navíjecí trn -postupně až k plně navinutému profilu. Impregnační lázeň pro vlákna tvoří  materiály, jako je polyuretan nebo epoxidové pryskyřice. Během procesu navíjení musí být množství a složení materiálu v lázni konstantní. K dávkování materiálu do lázně lze použít  DOPAG zařízení eldomix.

Pultruze

Výroba kompozitních komponent pultruzí

Lopatky rotoru obsahují kompozitní komponenty vyrobené procesem pultruze. Ty jsou poté instalovány uvnitř listů rotoru, aby byla zajištěna vyšší tuhost listu. Uhlíková nebo skleněná vlákna se přivádějí z válce a procházejí impregnační lázní naplněnou epoxidovou nebo polyuretanovou pryskyřicí. Impregnační lázeň může být udržována na konstantní úrovni například za použití DOPAG zařízení eldomix. Vláknitý kompozit se následně protáhne temperovaným formovacím nástrojem, který má negativní tvar generovaného profilu. Nekonečné profily ve tvaru T, U nebo O se pak jednotlivě ořezávají na délku. 

Lepení

Lepení kompozitních komponent

Proces lepení se nejčastěji používá pro spojování menších kompozitních nebo kovových součástí. Aplikace se ale také používá při výrobě listů rotoru pro větrné turbíny. Systémy DOPAG dávkují lepidlo ručně nebo plně automaticky. Lepidlo se obvykle nanáší bodově nebo  ve formě housenky. Zařízení DOPAG gluemix bylo speciálně vyvinuto pro použití v odvětví větrné energie při výrobě lopatek rotoru a je schopné přesně a spolehlivě odměřit velké množství epoxidové pryskyřice. 

Ochrana náběžné hrany (LEP) + tmelení

Ochrana hran a vyhlazení nerovností

Lopatky rotoru jsou vystaveny extrémnímu zatížení. Je proto velmi důležité chránit náběžné hrany před poškozením. Ochrana se zajistí nanesením dvousložkového polyuretanu. Proces je označován zkratkou LEP  (leading edge protection) -  ochrana náběžné hrany. I při dodržení všech výrobních kroků se na konci výrobního procesu mohou na povrchu čepele objevit malé nepravidelnosti. Detekované dutiny jsou vyplněny tmelem na bázi 2K polyuretanu, což zajistí, že povrch listu rotoru je po celém povrchu hladký. Smísení dvousložkového materiálu používanéhov obou aplikacích lze za využití zařízení eldomix společnosti DOPAG. 

nanášení Gelcoatu

Povrchová ochrana pro kompozitní součásti

Kompozitní komponenty jsou vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám, a proto je nutná odpovídající ochrana jejich  povrchu. Tu zajistí  kompozitní materiál jako gelový povlak nanesený na díl, nebo připravený předem jako gelová vrstva ve formě. V tom případě se povrchová ochrana nanáší do formy, např. před infuzí nebo RTM procesem. Společnost DOPAG vyvinula dávkovací a směšovací systém gelcomix pro aplikace gelových povlaků při výrobě lopatek rotoru. Gelcomix se využívá k přípravě dvousložkového materiálu, epoxidové pryskyřice nebo polyuretanu, který se poté ručně nanáší na povrch formy. 

Příklady aplikací

Trhy

Vyberte si své trhy:
All DOPAG articles at a glance:
 1. Dosing technology in rotor blade production
  Metering and mixing systems are neccessary in various applications in rotor blade production. DOPAG presents its solutions.
  Více

gluemix: 2K glue dosing system

Expert in wind turbine rotor blade production

Trendy ve výrobě rotorových listů

V posledních letech se listy rotoru větrných turbín stále zvětšují. Polotovary z uhlíkových vláken v kombinaci se standardními materiály ze skleněných vláken umožňují délku čepele více než 100 metrů. Kvůli zvýšené potřebě zesílených vrstev vláken se čas ve formě prodlužuje. Tonáže pro infuzní a lepící pryskyřice i potahové materiály se zvyšují. V důsledku toho musí zařízení pro dodávku smísených materiálů těmto rostoucím požadavkům vyhovět. To platí také pro velmi vysoké standardy kvality, které se týkají turbín umísťovaných mimo pevninu.

List rotoru se obvykle skládá z kompozitů ze skleněných vláken a výztužných materiálů, jako je balza nebo pěnové materiály. Ty slouží k přenášení smykového napětí. Výrobní proces začíná výrobou horní a dolní skořepiny. U první vrstvy se pomocí dávkovacího systému gelcomix nanáší gelový povlak, aby se dosáhlo vysoce kvalitní povrchové úpravy komponent. Poté se do formy vloží suché polotovary z vláken, přidají se pomocné materiály a celá součást se vakuově utěsní filmem a evakuuje se.

Další kroky zahrnují odvzdušnění infuzní pryskyřice a samotný proces infuze. Odvzdušnění resp. odplynění je nezbytné, protože  vzduchové bubliny vzniklé manipulací s materiálem by mohly vytvořit nežádoucí vzduchové kapsy ve vláknitém kompozitu. Odvzdušnění spolehlivě odstraní z materiálu i ty nejmenší bubliny. Infuzní systém compomix BL je připojen přímo na systém vakua pomocí hadiček. Alternativně jsou také možné vyrovnávací nádrže, které jsou dodávány s materiálem a jsou také připojeny pomocí infuzních hadic . Po infuzi se pečlivě sleduje a řídí teplota formy, aby se zabránilo poškození materiálu v důsledku exotermické reakce pryskyřice.

Jakmile je polotovar plně vytvrzen, jsou odstraněny všechny pomocné materiály a začíná proces spojování výztužných prvků a obou polovin skořepiny. Lepicí směs se nanáší dávkovacím zařízením gluemix. Po dokončení procesu lepení jsou obě poloviny uzavřeny a je vytvořen kompletní list rotoru. 

Lepení a utěsňování je stále populárnější metodou nešroubovaného spojování komponentů. Se systémy od DOPAG se dávkuje spolehlivě a přesně.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Společnost DOPAG nabízí spolehlivá řešení pro výrobu komponent z kompozitů vyztužených vláknem, například RTM, navíjení kompozitních vláken, infuze, pultruze atd.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

 3. gelcomix

  gelcomix

  Systémy sortimentu gelcomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací a míchací systémy se zubovými čerpadly.

 4. gluemix

  gluemix

  Gluemix je kompaktní a bezproplachový systém dávkování se zubovým čerpadlem.